Wybierz język
Choose your language
wersja polska
english version

USŁUGI

Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej (LLSM) Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej. LLSM wchodzi w skład Międzyuczelnianego  Laboratorium Środowiskowego. Femtosekundowy układ laserowy stanowiący najcenniejszą aparaturę w wyposażeniu pracowni, pozwala badać przebieg ultraszybkich reakcji zachodzących w skali femtosekund. Badania procesów ultraszybkich zachodzących w skali pikosekund i femtosekund metodami spektroskopii laserowej przeżywają na świecie okres ogromnego rozkwitu. Ogromny postęp obserwowany od początku lat 90-tych w dziedzinie technologii laserowych doprowadził do rozwoju nowych technik pomiarowych, które stwarzają szanse śledzenia reakcji chemicznych na poziomie molekularnym z niemożliwą wcześniej rozdzielczością czasową i widmową. Niestety w Polsce ta dziedzina badań dopiero zaczyna się rozwijać, a pierwsze femtosekundowe układy laserowe do badania procesów ultraszybkich pojawiły się w 1997 roku. Polska ma w tej dziedzinie ogromne zaniedbania.

Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej należy do wąskiej grupy ośrodków badawczych w Polsce, które jako pierwsze zbudowały femtosekundowe układy laserowe do pomiarów rozdzielczych w czasie.

Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej dysponuje unikatowym sprzętem badawczym o regionalnym i ogólnokrajowym znaczeniu. Układy laserowe, które znajdują się w laboratorium pozwalają badać przebieg ultraszybkich reakcji zachodzących w skali femtosekund i pikosekund. Zważywszy, że większość procesów chemicznych decydujących o szybkości reakcji na poziomie molekularnym zachodzi w skali femtosekund, są to urządzenia o niezwykle dużym potencjale badawczym. Celem działalności Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej jest:

  1. prowadzenie badań naukowych, działalności dydaktycznej oraz prac usługowych
  2. udostępnienie środowisku naukowemu unikatowych urządzeń badawczych o ogólnokrajowym znaczeniu
  3. wnoszenie wkładu do rozwoju naukowego młodej kadry, kształtowanie specjalizacji naukowych jednostek organizacyjnych Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Medycznego
  4. doskonalenie metod dydaktycznych i wnoszenie wkładu do rozwoju nowych kierunków kształcenia.

Pracownicy Wydziału Chemicznego mogą korzystać z femtosekundowego układu laserowego do realizacji projektów badawczych, projektów celowych i programów naukowych bezpłatnie. Pracownicy innych jednostek naukowych Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego mogą korzystać z femtosekundowego układu laserowego do realizacji projektów badawczych, projektów celowych i programów naukowych pokrywając koszty bieżącej eksploatacji urządzenia oszacowane zgodnie z kosztami amortyzacji zużywanych elementów w przeliczeniu na godzinę pracy przyrządu oraz koszty wynagrodzenia pracowników wykonujących pomiary zgodnie z określoną stawką godzinową. Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej prowadzi nieodpłatnie zajęcia dydaktyczne dla Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej w ramach przedmiotów spektroskopia laserowa i analiza instrumentalna.

Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej świadczy również odpłatne usługi dydaktyczne dla wszystkich jednostek naukowych w Polsce, na zasadach identycznych jak wykonywanie pomiarów w ramach realizacji projektów badawczych, projektów celowych i programów naukowych.

Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej dysponuje unikatowym sprzętem badawczym o regionalnym i ogólnokrajowym znaczeniu. Laboratorium Laserowej Spektroskopii Molekularnej współpracuje z innymi jednostkami naukowymi w Polsce i za granicą i przyczynia się do dostarczenia środowisku łódzkich chemików nowoczesnej i unikatowej w skali kraju aparatury badawczej.

 

 

 

KONTAKT : abramczy@mitr.p.lodz.pl