Aktualności OŁ PTBR

23 stycznia 2024 r. odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne OŁ PTBR

połączone z wykładem koleżanki dr hab. Magdaleny Długosz-Lisieckiej, prof. PŁ
kierownika Laboratorium Metod Izotopowych LMI-IZOTOP, MITR

"Czy meteoryty mogą być radioaktywne?"

12 stycznia 2024 r. odbył się ciekawy wykład

dr hab. Tomasza Pędzińskiego, prof. UAM
kierownika Zakładu Chemii Fizycznej i Fotochemii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu

"The fate of sulfur radical cation of methionine and S-methyl-cysteine: deprotonation vs. decarboxylation"

XXVII Szkoła Jesienna PTBR

Członkowie o. łódzkiego PTBR organizowali XXVII Szkołę Jesienną PTBR w październiku 2023 r. pod tytułem
"Bezpieczeństwo radiacyjne – promieniowanie jonizujące i niejonizujące".
Przewodniczącymi Komitetu Organizacyjnego byli prof. dr hab. inż. Piotr Ulański i dr hab. Magdalena Długosz-Lisiecka prof. PŁ,
a dr inż. Bożena Rokita i dr inż. Radosław Wach pomagali w bieżących sprawach organizacyjnych podczas konferencji.

Szkoła skupiła ponad 120 uczestników z instytucji naukowych, uczelni, instytucji nadzoru i reagowania, służb mundurowych, którzy wysłuchali 28 wykładów szkoleniowych, w tym M. Długosz-Lisieckiej pt. "Rozprzestrzenianie skażeń, modele, przewidywania, czynniki środowiskowe, transport skażeń po wybuchu jądrowym/EJ"  oraz brali udział w dyskusjach. PROGRAM można pobrać tutaj.

Miller Conference on Radiation Chemistry

Informacja o konferencji Chemii Radiacyjnej Millera Miller Conference on Radiation Chemistry
32 Konferencja Chemii Radiacyjnej Millera odbyła się w Furiani na wyspie Korsyka (Francja) w czerwcu 2023.
Przewodniczącymi konferencji byli Sophie Le Caer z CEA Paris-Saclay oraz Samy Remita z Universite Paris-Saclay.

W konferencji wzięli udział członkowie oddziału łódzkiego PTBR:
Piotr Ulański, Sławomir Kadłubowski, Radosław Wach, Łukasz Kaźmierczak i Karolina Radomska.
Piotr Ulański poprowadził sesję dotyczącą Applications of Ionizing Radiation, a pozostali uczestnicy prezentowali swoje wyniki na plakatach.

Podczas konferencji, która jest zebraniem członków Miller Trust odbyły się wybory członków Zarządu (Committee of the Miller Trust). Piotr Ulański będący dotychczasowym członkiem Zarządu (od 2017 r) z powodów formalnych nie kandydował. Do Zarządu został wybrany Radosław Wach, któremu powierzono funkcję Sekretarza Miller Trust.

PTBR przyznał dofinansowanie uczestnictwa w konferencji młodym naukowcom Łukaszowi Kaźmierczakowi oraz Karolinie Radomskiej.

Wydanie specjalne Applied Radiation Chemistry

Zarząd Główny PTBR zaprasza do zapoznania się z wydaniem specjalnym czasopisma Applied Sciences, pt. Applied Radiation Chemistry: Theory, Methods and Applications, którego edytorami byli prof. Dorota Światła-Wójcik i dr Radosław Wach z Oddziału Łódzkiego PTBR oraz prof. Yosuke Katsumura z University of Tokyo.
Opublikowano 14 prac, w tym trzy przeglądowe. Szczegóły dostępne są tutaj.
Zakres tematyczny Wydania Specjalnego oraz streszczenia opublikowanych prac znajduje się tutaj.