Przejdź do treści

BioMat - Zespół chemii radiacyjnej stosowanej - badania naukowe

Promieniowanie jonizujące jest nietypowym, ale bardzo przydatnym narzędziem do inicjowania reakcji chemicznych. Dział chemii, w którym stosuje się to promieniowanie, to chemia radiacyjna. Reakcje inicjowane promieniowaniem stosowane są też na skalę przemysłową, jest to domena technologii radiacyjnej. Wykorzystanie promieniowania ma wiele zalet – pozwala ograniczyć zużycie szkodliwych związków chemicznych i rozpuszczalników, umożliwia otrzymywanie produktów o specjalnej strukturze i wysokiej czystości, daje też możliwość precyzyjnego kontrolowania przebiegu reakcji i właściwości produktów.


Nasz Zespół zajmuje się szeroko pojętą chemią radiacyjną i technologią radiacyjną polimerów. Wierzymy, że są to zagadnienia ciekawe i ważne. Mechanizmy procesów wywołanych działaniem promieniowania jonizującego w polimerach są odmienne i najczęściej bardziej złożone od tych znanych dla małych cząsteczek. Z kolei zrozumienie tych mechanizmów, zarówno w polimerach syntetycznych jak i naturalnych, pomaga w opracowaniu metod radiacyjnej syntezy nowych materiałów polimerowych, o niezwykłych i pożytecznych właściwościach, zwłaszcza do zastosowań w medycynie. Ideę i ambicję, by w naszych działaniach łączyć badania podstawowe i stosowane przejęliśmy od naszych mentorów, poprzednich kierowników Zespołu – prof. Władysława Pękali i prof. Janusza M. Rosiaka, ekspertów o międzynarodowej renomie.


Jeśli chodzi o materiały i produkty, specjalizujemy się przede wszystkim w hydrożelach, zarówno makroskopowych jak i w skalach mikro i nano. Opatrunki hydrożelowe opracowane w naszym Zespole są produkowane na skalę przemysłową i pomagają dziesiątkom tysięcy pacjentów rocznie, w Polsce i za granicą. Ale wytwarzamy też rusztowania do inżynierii tkankowej, implanty i inne materiały dla medycyny, zarówno w oparciu o syntetyczne biozgodne polimery biodegradowalne, jak i biopolimery oraz ich pochodne.


Poza tą główną dziedziną mamy także inne naukowe pasje – próbujemy inicjować reakcje w polimerach i wytwarzać materiały polimerowe za pomocą fal akustycznych (sonochemia), a także opracowujemy nowe metody badawcze, konstruujemy prototypową aparaturę pomiarową i uczestniczymy w redagowaniu międzynarodowych czasopism naukowych. A nawet badamy właściwości i historię materiałów pochodzenia pozaziemskiego – meteorytów.

 

W naszych działaniach stawiamy na współpracę krajową i międzynarodową z wiodącymi ośrodkami badawczymi w naszej dziedzinie oraz na młode pokolenie; jesteśmy dumni z osiągnięć naszych doktorantów, studentów i stażystów (z pięciu kontynentów).
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na naszych stronach i do kontaktu z nami.


Publikacje

Projects

People


 

Tematyka badań:
  • Oddziaływanie promieniowania jonizującego z polimerami w roztworze i w stanie stałym
  • Mechanizm i kinetyka inicjowanych radiacyjnie reakcji w układach polimerowych
  • Teoria, doświadczenia i symulacje dotyczące polimeryzacji, sieciowania i degradacji radiacyjnej
  • Hydrożele, mikrożele, nanożele
  • Materiały polimerowe do zastosowań medycznych – biomateriały, wyroby medyczne, implanty, rusztowania do inżynierii tkankowej i inżynierii warstw komórkowych, układy do kontrolowanego dostarczania leków, nanoradiofarmaceutyki
  • Syntetyczne (ko)polimery biodegradowalne – PLA, PCL, PTMC
  • Radiacyjna modyfikacja polisacharydów i ich zastosownia jako biomateriały – chitozan, pochodne celulozy, dekstran
  • Inicjowane promieniowaniem reakcje oligopeptydów i białek
  • Innowacyjne Biomateriały – oddziaływanie na komórki i biozgodność (biokompatybilność) in vitro
  • Sterylizacja biomateriałów i wyrobów medycznych
  • Sonochemia polimerów
  • Nowe techniki doświadczalne do badania szybkich reakcji w układach polimerowych
  • Namomateriały metaliczne i nanokompozyty
  • Badania właściwości i historii materii pozaziemskiej