Artykuł w Życiu Uczelni nr 156 – Nanożele jako transportery radioizotopów w onkologii 

Ostatnie dekady przyniosły rozwój wiedzy i technologii w dziedzinie systemów celowanego i kontrolowanego dostarczania do organizmu człowieka leków i innych substancji biologicznie czynnych. Wśród takich systemów na szczególną uwagę zasługują receptury oparte na nanocząstkach. Umożliwiają one poprawę rozpuszczalności i stabilności leków, wydłużają ich czas przebywania w krwiobiegu oraz pomagają zmniejszać efekty uboczne terapii.

Więcej na: https://www.zu.p.lodz.pl/nanozele-jako-transportery-radioizotopow-w-onkologii


Serdecznie gratulujemy!

Prezydent RP podpisał akt nominacji dla Piotra Ulańskiego, profesora nauk ścisłych i przyrodniczych na Wydziale Chemicznym. To kolejna nominacja dla naukowca z PŁ, która została przyznana przed pandemią i jeszcze nie została uroczyście wręczona.

Więcej na: https://www.p.lodz.pl/pl/nominacja-profesorska-dla-naukowca-pl-2 

Politechnika Łódzka: złoto może pomóc w walce z nowotworami

Nanocząstki złota w niedalekiej przyszłości mogą zostać wykorzystane do diagnostyki i walki z nowotworami. Nad otrzymywaniem takich nanocząstek przy użyciu ultradźwięków, czyli metodami sonochemicznymi, pracują w ramach międzynarodowego projektu naukowcy z Zespołu dr hab. inż. Piotra Ulańskiego (prof. PŁ) z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej.

(przeczytaj artykuł na portalu internetowym wiadomosci.onet.pl)


 Eclipse1    

Eclipse seen from laboratory window

2015.03.20 10:54


 

Zespół prof. Janusza Rosiaka z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej opracował technologię wytwarzania opatrunków hydrożelowych wzbogaconych o tetrapeptyd, który wywołuje angiogenezę, czyli powoduje odtworzenie i tworzenie nowych naczyń krwionośnych w obrębie rany.

(przeczytaj artykuł na portalu internetowym wiadomosci.onet.pltvp.info)

Informację na temat opatrunku hydrożelowego przedstawione zostały również w:

Łódzkich Wiadomościach Dnia,  dn. 13.02.2015 – Rewolucyjny opatrunek z PŁ

Wiadomościach, dn. 15.02.2015 – Lek w opatrunku


 

Z okazji  70-lecia Politechnika Łódzka, pod patronatem “Dziennika Łódzkiego” organizuje konkurs “Nauka się oPŁaca“.  Zostało do niego zgłoszonych 7 innowacyjnych projektów badawczych, realizowanych przez naukowców z tej uczelni, we współpracy z partnerami biznesowymi. Jeden ze zgłoszonych projektów “Opatrunki hydrożelowe na rany pooparzeniowe” został opracowany przez zespół prof. Janusza Rosiaka z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej.

 Wybierz najbardziej pożyteczny projekt z Politechniki Łódzkiej

Głosujemy na: “Opatrunki hydrożelowe na rany pooparzeniowe”, a Wy?

(zobacz film, przeczytaj artykuł w Dzienniku Łódzkim)


 

 Wesołych Świąt (Merry Christmas)

nasze pierwsze selfie

sk-30001

Odznaczenia dla profesorów Politechniki Łódzkiej

Profesor Janusz Rosiak w dniu 14 listopada 2014 został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoje osiągnięcia naukowe.

(przeczytaj artykuł w Dzienniku Łódzkim)